Виждам, че много хора оправдават или поне се опитват да обяснят войната на Путин за смяна на режима в Украйна с геополитически съображения и „национална сигурност“. Един от най-популярните аргументи, които виждам, е че Америка никога не би позволила враждебен военен съюз да се разшири до съседна държава като Мексико, така че САЩ да осъждат това, което прави Путин, е лицемерно. В този вид аргументи има много истина, но много от тях са дразнещо американоцентрични и напълно игнорират руските виждания за конфликта.
От руска антивоенна гледна точка тази инвазия изглежда съвсем различно. Тази инвазия означава тотално сриване на жизнения стандарт, въоръжаване и възход на най-лошите, най-токсични националистически културни и политически течения, както и укрепване на един корумпиран, централизиран олигархичен апарат за държавна сигурност. Сега съществува съвсем реална възможност за продължителен конфликт, въстания и партизанска война в Украйна. Това ще доведе до нестабилност в Русия, до масови репресии срещу инакомислието, както и до още повече смърт и страдания в Украйна.
the nationalist mobilization that’s being pushed right now in russia looks fucking scary. pic.twitter.com/nHhEglXXVD
— Yasha Levine (@yashalevine) March 5, 2022
И какво ще получат руснаците от това? Освен буферен регион в случай на евентуално, но изключително малко вероятно сухопътно нахлуване на НАТО – нахлуване, което почти сигурно ще доведе до трансатлантическа война, която ще привлече САЩ и вероятно ще завърши с ядрено унищожение на голяма част от планетата? А извън тази малко вероятна възможност? Руснаците изобщо не получават много, освен всички гадости, които изброих по-горе.
Разбира се, бесният американски външнополитически естаблишмънт е голям фактор тук. Това се разбира от само себе си. Но не виждам много хора, които дори да се замислят за тази руска гледна точка към войната. Предполагам, че защото за да я вземеш под внимание, трябва искрено да се интересуваш от руската гледна точка и да си готов да преразгледаш позиции, които оспорват твоите опростени, американоцентрични възгледи. Съпругата ми Евгения се ядосва как тези „самопровъзгласилите се за антиимпериалисти в Америка сами се държат много презрително и много колониално. Всъщност те изобщо не искат да се съобразяват с местната руска гледна точка. За журналисти, които уж съчувстват на съдбата на потърпевшите хора, те изглеждат много късогледи и глухи по отношение на руската гледна точка“.
Политиката на големите сили наистина обяснява нещата и помага да се хвърли светлина върху това как сме стигнали до там, където сме, но не обяснява всичко, нито го оправдава. И според мен, от руска гледна точка, тези големи сили са слабо оправдание за тази война. Нахлуването в Украйна не е някаква победа на митичните сили, изправени срещу американския империализъм, а трагедия за руския народ.
Тази инвазия само направи американския империализъм по-силен, потвърждавайки всички митове, които той разказва пред себе си и пред останалия свят. А Русия не предлага никаква алтернатива – нито алтернативни ценности, нито радикално различни начини за организиране на обществото. Путин няма какво да предложи, освен една комично консервативна и националистическа олигархия на полицейската държава.
Ако Америка беше направила нещо подобно – като например да нахлуе в Мексико – и същата патриотарска, милитаристична динамика беше завладяла вътрешната политика на Америка, мнозинството щеше да е „за“ – но щеше да има и доста хора от другата страна. Те с право щяха да се надсмиват над схващането, че „тази война ни е нужна, за да защитим американската национална сигурност“, защото за тях тази „национална сигурност“ представлява най-лошия, най-гнусния елемент в американското олигархично общество. И биха били прави.