Мрежата Transform! Europe е създадена през 2001 г. по време на Световния социален форум в Порто Алегре от малка група интелектуалци от шест различни европейски държави, представляващи леви изследователски институции или списания, които искаха да координират своята изследователска и образователна работа. Днес Transform! се състои от 39 организации членки и наблюдатели от 23 държави и е е партньор на Европейската лява партия. Публикуваме позицията на организацията относно случващото се в Украйна.
Мрежата Transform!Europe осъжда нападението, което Русия, управлявана от Владимир Путин, предприе срещу Украйна. Ние отхвърляме използването на военна сила срещу суверенна държава, точно както преди сме отхвърляли разполагането на сили на НАТО в държави, граничещи с Русия, и в държави от Азия и Африка и Европа. Ето защо призоваваме за незабавно прекратяване на огъня, спиране на бомбардировките, изтегляне на руските войски от територията на Украйна и връщане на масата за преговори.
Същевременно призоваваме ЕС да положи максимални усилия за възобновяване на мирните преговори. В тези трудни времена ние сме на страната на хората в Украйна, които са изправени пред цялата сила на руското нападение и чийто живот е в опасност. Ние сме солидарни с народите на Украйна, които са принудени да напуснат домовете си, и изграждаме мрежи за солидарност в тяхна подкрепа, включително като им осигуряваме подслон и безопасност. Заставаме на страната на народите на Русия, които се противопоставят на войната на Путин, въпреки потисничеството, както и на милионите други европейци, които искат мир. Решението на тази неоправдана ескалация на военното насилие не е повече насилие, решението е политическо, основано на принципите на концепциите за обща, колективна сигурност, които поставят на първо място благосъстоянието на всички народи и зачитането на правата на човека и международното право. Обединяваме усилията си с мирните и социалните движения на целия континент, за да спрем тази абсурдна война. Призоваваме европейските граждани да излязат на улицата в името на мира. Оръжията и войните трябва да принадлежат на миналото, бъдещето на Европа и човечеството трябва да бъде мир!
Европейското обществено мнение, както показва Евробарометър при всяко проучване, е категорично в полза на Европа на мира, правата на човека, демокрацията и против ядрените оръжия. Повече от 85 % от европейците подкрепят тези идеи, което разкрива противоречието между желанията на хората за бъдещето на Европа и решенията на политиците. Настоящата криза е израз на дълбоките, неразрешени противоречия на актуалната европейската сигурност. След края на Студената война Европа се състои само от капиталистически държави. Между държавите съществуват империалистически противоречия, които се засилват от неравностойната им икономическа и военна мощ.
Ние отхвърляме всяка политика, която ни връща към политика на блокове и нова Студена война. Противопоставяме се на разширяването на НАТО на европейска територия и на тяхната военна реторика. Европа се нуждае и иска мирен път за разрешаване на конфликтите.
„НЕ“ НА ПОДСТРЕКАТЕЛСТВОТО КЪМ ВОЙНА, „ДА“ НА ДИПЛОМАЦИЯТА
Борбата за мир има дълга традиция в Европа. Социалистическата левица е пацифистка, антимилитаристична и антиимпериалистическа от самото си начало. Тя се противопоставя на всички шовинистични, расистки, неоколониални и оправдаващи войната пропаганди на правителствата, капитала и медиите. Да се противопоставяш на създаването на образ на „врага“ не означава да одобряваш политиката на дадено правителство. Призоваваме всички прогресивни сили и граждани да издигнат глас за деескалация. Призоваваме за незабавно прекратяване на конфронтационната реторика и военните действия и заплахи: Продължавайки с тази тактика, войната и военният конфликт заплашват целия ни континент и удължават страданията на народите на Украйна! Приоритет винаги трябва да бъде спирането на войната!
Народите на Европа знаят твърде добре какво означава войната и нейните ужасни последици. В момента ЕС страда от опустошителната пандемия COVID-19 и нейното катастрофално управление. През последните две години оплакваме повече от 2 милиона загинали. Пандемията засяга живота на милиони хора и променя икономиките. В тази връзка считаме за неприемливо увеличаването на военните разходи, подхранвано и оправдано от нарастването на военното напрежение и реториката за подстрекаване към война. Възмутително е, че по време на настоящата смъртоносна пандемия военните разходи се увеличават от 1,63 % на 2,2 % от световния БВП. Военните конфликти не са единственото предизвикателство пред сигурността на хората в Европа. Тежките последици от изменението на климата вече се усещат на нашия континент, като и двете кризи засилват структурните неравенства в ЕС, Европа и света. Въпреки че не е включен в повечето международни споразумения за околната среда, като например Парижкото споразумение за климата, военнопромишленият комплекс е един от най-големите замърсители на нашата планета и нанася най-опустошителния удар върху природата. Ценни ресурси, които биха могли да помогнат за премахване на неравенствата в здравните и социалните системи на страните от ЕС, както и за обновяване и устойчивост на инфраструктурата, се изразходват заради перспективата за продължителна война, която би била пагубна за народите на ЕС и Европа. Това трябва да спре!
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА НОВАТА СТУДЕНА ВОЙНА, ЗА ДА СЕ ПРЕДОТВРАТИ ВСЯКА ВОЙНА
Възможността да се създаде общоевропейска система за мир и сигурност, която съществуваше след края на Студената война, не беше използвана. От една страна, НАТО продължава да съществува, обвързвайки политиките за сигурност и военните политики на 22 от 27-те държави-членки на ЕС със Съединените щати, а от друга страна, паневропейските и приобщаващи структури като Съвета на Европа и ОССЕ бяха маргинализирани и изтласкани от общественото съзнание от НАТО, Г-7 и самия ЕС. Европейската политика за сигурност се намира в многостранна криза. Украйна е само една от няколкото горещи точки, в които конфликтният потенциал се сгъстява и дипломатическото управление на отделните кризи в острата фаза не е достатъчно за тяхното обезвреждане. Европа се нуждае от архитектура на сигурността, която справедливо да отчита интересите на всички европейски държави. Предстоящата 50-годишнина на Конференцията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) е възможност за обновяване и шанс за приемане на актуализиран Заключителен акт, определящ крайъгълните камъни на европейската сигурност. В смисъла на отворената дипломация движенията за мир, неправителствените организации и гражданското общество от цяла Европа (а не само от ЕС) следва да бъдат включени в подготовката и провеждането на конференцията не само като съпътстваща програма, а по-скоро като равноправни партньори. Овладяването на предизвикателствата на бъдещето в условията на мир ще бъде възможно само ако Европа остави логиката на Студената война в миналото и се изправи колективно пред бъдещето. ЕС трябва да започне да разработва нова независима стратегия за сигурност, включваща и неговите съседи. Непосилните разходи за войната винаги се плащат от работническата класа. Оръжейната индустрия не трябва повече да се радва на безнаказаност, като получава милиони приходи, докато унищожава планетата и лишава младите хора от правото им на мирно бъдеще. Младежите на Украйна и Русия сега са откъснати от семействата и изпратени да се бият във война, която обслужва олигархични интереси и заплашва живота и бъдещето им. Ние подкрепяме семействата и близките, на всички онези, които са призовани в армията заради тази нелогична война, и се противопоставяме на патриархалното мислене, което призовава към насилие.
ЗА НЕЗАВИСИМА СТРАТЕГИЯ НА ЕС ЗА МИР И СИГУРНОСТ
Невъзможно е да се говори за стратегическа автономия на ЕС, когато по-голямата част от държавите членки на ЕС са членове на НАТО. Развитието на идентичност на политиката за сигурност на ЕС трябва да върви ръка за ръка с разпускането на НАТО и изтеглянето на американските войски и особено на ядрените оръжия. За да има независима стратегия на ЕС за мир и сигурност, а оттам и мирна Европа, ЕС трябва да се освободи от патернализма на САЩ в областта на политиката за сигурност. ЕС е глобален играч. Той трябва да се съсредоточи върху постигането на целите в областта на климата, да води социално справедлив преход от изкопаеми към устойчиви енергийни източници, да преориентира търговската си политика към Глобалния юг, да спазва и прилага Конвенцията на ООН за бежанците в своята политика по отношение на бежанците. Статутът на неутрални и необвързани членове на ЕС, изрично признат в Договора от Лисабон, следва да бъде преразгледан, така че той разширява дипломатическите възможности на ЕС да играе конструктивна роля в напрежението, което сега нараства.
Призоваваме да се върнем към международното право в рамките на ООН като основа за разрешаване на този конфликт. НАТО е единствената многонационална система за сигурност, която действа на международната сцена в нарушение на изричния мандат на Устава на Организацията на обединените нации. Това я превръща в заплаха за мира, както показват нейните „операции“ в Европа, Азия и Африка, които доведоха до дестабилизация, разрушения и пречки за пълноценното упражняване на социалните и човешките права на хората в районите на намеса.
ЕВРОПА – ЗОНА, СВОБОДНА ОТ ЯДРЕНИ ОРЪЖИЯ
Настояваме всички европейски държави да се присъединят към Договора за забрана на ядрените оръжия, за което европейските народи настояват с пълно мнозинство според всички проучвания, проведени по въпроса. Освен това ние се застъпваме за зона без ядрени оръжия и разрежддане на военното присъствие в цяла Европа, от Средиземно до Балтийско и Северно море, като първа стъпка към Европа без ядрени оръжия. Настояваме САЩ да се присъединят отново към Договора за ядрените сили със среден обсег на действие и Русия и САЩ да се въздържат от повторно включване в антагонистични надпревари за ядрено въоръжаване. Светът без ядрени оръжия е по-безопасен за всички!
Накратко, ние призоваваме за:
- Незабавно прекратяване на руската военна атака срещу Украйна. Уважавайки суверенитета на народите, ние отхвърляме военните действия и заплахите срещу суверенна държава, както и всяка промяна на границата чрез военна агресия.
- Незабавно прекратяване на военноподстрекателската реторика и тактика и връщане на дипломатическата маса.
- Посредничество на ОССЕ и ООН за прекратяване на всякакви военни действия и използване на всички дипломатически инструменти в рамките на правната рамка на ООН, както и изготвяне и прилагане на ново мирно споразумение
- ЕС да поеме инициативата и да предложи широка общоевропейска конференция, включваща и Русия, по въпросите на мира и колективната сигурност, за да се постигне цялостно разрешаване на кризата във всичките ѝ измерения. Това, което беше възможно по време на Студената война на конференцията в Хелзинки, е още по-необходимо днес.
- ЕС да възобнови преговорите за многостранно и всеобхватно разоръжаване, включително на ядрените оръжия и оръжията със среден обсег на действие.
Призоваваме хората в Европа да отстояват силни ценности в областта на мира и правата на човека, знаейки, че отстояването на мира е единственият начин да вървим към един свят, който споделя, че войната никога не разрешава конфликти, а създава нови.