В телевизионно обръщение към нацията рано тази сутрин руският президент Владимир Путин обяви, че в отговор на отправена на 23 февруари молба от ДНР и ЛНР към Москва за помощ в защитата на мирното население в Донбас, той взима решение за провеждане на „специална военна операция”. Путин предупреди, че Русия е готова на всякакви действия, ако бъде направен опит да ѝ се попречи.
Скоро след това взривове отекнаха в украинската столоцаа Киев, включително летището ѝ „Бориспол”,както и в градовете Краматорск, Одеса, Харков, Бердянск. С реактивната система за залпов огън „Град“ бе атакуван контролираният от украинск сили град Мариупол в Донбас. Местните сили на ДНР и ЛНР, подпомагани от артилерията на руснаците, преминаха в настъпление по целия фронт в Донецк.
По-късно руското военно министерство съобщи, че с „високоточни удари” са били уцелени обекти на украинската военна инфраструктура, но гражданското население може да е спокойно, то не е застрашено от нищо. Това обаче не успокои жителите на Киев, които още в ранни зори тръгнаха масово да напускат града с колите си и предизвикаха голямо задръстване. Повишено е и желанието за евакуация сред хората в ДНР и ЛНР.
Очевидно с чутите взривове в изброените градове се изпълнява заявеното от Путин в обръщението му намерение за „демилитаризация” на Украйна. Руските телевизии обявиха, че в резултат на ударите „Украйна е лишена от военните си летища и системите за ПВО”. CNN показа нахлуващи през границата с Беларус руски танкове. Руското военно министерство уверява, че украинските граничари и войска са деморализирани и не оказват никаква съпротива на навлизащите руски военни.
За удари по украинската военна инфраструктура алармира и украинският президент Володимир Зеленски, който обяви военно положение в страната и свика извънредно заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана. Той призова за световна коалиция срещу агресията на Русия.
Украинските власти обявиха, че засега са установени 7 човешки жертви от ударите по военната инфраструктура.
Украйна закри въздушното си пространство за граждански полети от съображения за сигурност. В Русия над 200 полети от московски летища бяха отложени, а 12 граждански летища в Южна Русия спряха работа. По-късно сутринта руски медии съобщиха, че Харков е преминал под руски контрол.
След съобщенията за започналите военни действия курсът на рублата рязко се срина. Затова пък скочиха международните цени на петрола до над 100 долара за барел.
С остри декларации, осъждащи руските действия като агресия, с твърда подкрепа за Украйна и с обещания на много сурови санкции излязоха президентът на САЩ Джо Байдън, британският премиер Борис Джонсън, германският канцлер Олаф Шолц. Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен също осъди руските действия и обяви, че в ЕС се координира пакет от много крайно остри антируски санкции, включително в банковия сектор.
Генералнят секретар на ООН Антонио Гутериш призна колко изумен и съкрушен, че войната, за която той до последно не вярвал, че ще избухне, все пак е станала факт. Гутериш я определи като „безсмислена”. Той емоционално отправи апел към Путин: „Моля ви спрете тази война! Дайте шанс на мира!“
Българският президент Румен Радев спешно свика сутринта в президентството среща с премиера Кирил Петков, с председателя на НС Никола Минчев и със службите за сигурност, за да се обсъди българката реакция на военните действия на Русия в Украйна. Ето какво обобщи Радев след срещата:
„Както знаете, в ход е пълномащабна конвенционална операция на Руската федерация с всички възможни сили и средства, с нанасяне на удари по критичната инфраструктура и важни военни обекти на територията на цяла Украйна. Това е абсолютно недопустимо. В 21-и век, в Европа, да летят стратегически бомбардировачи, ракети, въздушни и морски десанти и да нанасят удари по суверенна държава. Категорично недопустимо.
Оценихме по данните на всички служби, че към момента няма пряка военна заплаха за сигурността на република България. Но има редица рискове, като цяло ситуацията за сигурност и средата за сигурност в Европа и в глобален мащаб вече са тотално променени.
Оценяваме в момента и правителството продължава да извършва разчети за рисковете, касаещи въздушните и морски пътища, енергийните трасета, цялата система на доставки, която касае цялото ни общество. Тези анализи ще продължат и днес, и утре с търсене на всички възможни варианти, така че да няма прекъсване в енергийните доставки на газ, особено важно на петрол, доставките на храни, доставките на всички стоки от първа необходимост, които жизнено ни касаят. Търсят се и се работи по всякакви алтернативни трасета и доставки. В ход са дейности, които да защитят България по отношение на киберсигурността.
Изключително важно – България няма да допусне и ще работи активно за своята защита в рамките на НАТО и изобщо в системата за национална и колективна сигурност. В ход вече са консултации в съюзен формат в рамките на НАТО. Изключително важна за нас е съдбата на нашите сънародници в Украйна, до момента в хода на заседанието броят на хората, които са заявили и искат евакуация, вече надхвърля четири хиляди. Обсъдихме възможните варианти на действие и всички ангажименти на съответните министерства. Ще направим всички възможно тези наши сънародници да бъдат евакуирани.
Искам да се обърна към всички българи в Украйна, също така и към всички украински граждани, които желаят да потърсят съответно убежище в България. Ние сме отворени и ще направим всичко възможно не само по един безопасен начин те да бъдат транспортирани до България, но и тук да се окаже цялата необходима помощ.
България продължава да участва във всички формати на ЕС и на НАТО да търсим заедно колективен отговор на това грубо предизвикателство пред европейската сигурност и ще продължаваме да правим всичко възможно да гарантираме сигурността на българските граждани.”
Същите тези повтори и премиера Петков в своето изказване пред медиите, като подчерта, че всички институции в държавата работят в синхрон и са напълно единн в оценката на събитията. Петков уточни също, ме около 4000 жтели на Украйна с български поризход вече са поискали да бъдат евакуирани в нашата страна и българските власт ще им съдействат всячески.
Народното събрание се събра, за да изработи обща декларация по повод събитията в Украйна.