Бен Фриймaн, Responsable Statescraft/Intercept
Докато отношенията на Вашингтон с Русия достигат точката на кипене, украински лобисти работят трескаво, за да оформят отговора на САЩ. Фирми, работещи за интересите на Украйна, са залели офисите на Конгреса, мозъчните тръстове и журналистите във Вашингтон с повече от 10 000 съобщения и срещи през 2021 г., според анализ на документите по Закона за регистрация на чуждестранните агенти (Foreign Agents Registration Act, или FARA). За да представим тази необикновена кампания в контекст, саудитското лоби – известно с това, че е едно от най-големите чуждестранни лобита във Вашингтон – е отчело 2834 контакта, което е едва една четвърт от направеното от агентите на Украйна.
По-конкретно мащабната кампания е съсредоточена върху спирането на газопровода „Северен поток 2“, който според украински официални лица представлява същата заплаха за тяхната сигурност, както и руските войски. Ако бъде вкаран в действие, газопроводът ще позволи на Русия да изнася природен газ директно за Германия и останалата част от Европа, което ще застраши милиардите, печелени в момента от Украйна от транзита на руски газ за Европа.
Конгресът е основната цел на украинските агенти, като над 300 служители и членове на Камарата на представителите и Сената са получили повече от 8000 имейла, телефонни обаждания и срещи от украински лобисти. Агентите, представляващи Украинската федерация на работодателите от петролната и газовата промишленост, или УФЕОГИ, най-голямата асоциация на енергийните компании в Украйна, заливат вашингтонския елит с послания като „Украинците призовават Сената на САЩ да санкционира тръбопроводното оръжие на Путин“ и „Москва смята отстъпките за признак на слабост„.
Изглежда лобистите са намерили особено приятелски настроени уши в лицето на републиканците от Сената, по-специално на сенатор Тед Круз. През януари лобистката група рекламира туит на министър-председателя на Украйна, в който се казва, че „Северен поток 2“ е „не по-малка екзистенциална заплаха за нашата сигурност и демокрация от руските войски на нашата граница“. Тази сентенция беше повторена почти дословно два дни по-късно от Круз, който заяви, че се надява „да се премахне екзистенциалната заплаха, която представлява „Северен поток 2“.
През 2021 г. лобистите на УФЕОГИ са се фокусирали главно върху сенаторите, автори на законопроекта от 2020 г. за блокиране на завършването на газопровода „Северен поток 2“, включително Круз, Джон Барасо, Том Котън, Рон Джонсън и Джийн Шахин. С тези сенатори, всички членове на Комисията по външната политика, е осъществен контакт поне 100 пъти през 2021 г., а в много случаи служители на сенаторите са се срещали директно с лобистите.
В началото на 2022 г., след като Круз представи законопроект за налагане на допълнителни санкции върху изграждането на газопровода, лобистите работят трескаво в негова подкрепа. Когато законопроектът бе критикуван от администрацията на Байдън с аргумента, че той е „създаден, за да подкопае единството на нашите съюзници, а не да накаже Русия“, агентите на Украйна бързо реагират с кратка справка за „фактите на място„, изпратена до почти всеки офис на демократите и до половината от офисите на републиканците в Сената, в която се оборват позициите на администрацията.
Документът беше разпространен от Даниел Вайдич, бивш старши съветник по националната сигурност в президентската кампания на Круз през 2016 г. и настоящ президент на Yorktown Solutions, лобистката група, която представлява УФЕОГИ. Агентите на Украйна от друга фирма, KARV Communications, също изпратиха кратък текст до журналистите, в който се обясняваше: „Единственото послание, което Русия разбира, е твърдост и натиск“.
Законопроектът на Круз стигна до гласуване в пленарна зала, но въпреки усилията на Вайдич и други лобисти, той не беше приет. Конкурентен законопроект, внесен от сенатор Боб Менендес и подкрепен от администрацията на Байдън, има по-големи шансове. Този законпрокет също има за цел да блокира завършването на газопровода „Северен поток 2“ и е наречен „майката на всички санкции“. Лобирането на Украйна на Капитолийския хълм е подпомогнато от бивша служителка на Менендес, Британи Болие от Yorktown Solutions, която сега представлява УФЕОГИ и Гражданското движение за справедлива Украйна – организация с нестопанска цел, чиято основна цел е „деолигархизацията на Украйна“. В новата си роля на лобист от името на Украйна Болие разпространява туитове от стария си шеф за необходимостта от „засилена помощ за сигурността на Украйна и нови санкции срещу Кремъл“.
Yorktown Solutions също така промотираше редакционна статия на “Уолстрийт Джърнъл”, в която се предупреждава, че „неуспешното гласуване на санкциите ще бъде още една причина Путин да не приема сериозно заплахите за санкции от страна на САЩ“. Това е казано във връзка със законопроекта на Менендес, който предвижда налагане на санкции на Русия, независимо дали тя нахлуе в Украйна. Лобистите са осъществили контакти с журналисти от “Уолстрийт Джърнъл” поне 147 пъти през миналата година, включително с цел организиране на среща с ръководството на УФЕОГИ.
Работещите за Украйна лобисти са осъществили над 1100 контакта с мозъчни тръстове, като над половината от тези контакти са били насочени към една конкретна институция – Атлантическия съвет. Тези необичайни усилия включват множество срещи с изследователи от Атлантическия съвет, като бившия посланик на САЩ в Украйна Джон Хербст, който се застъпва за по-милитаризиран подход към Русия. Наскоро Хербст заяви пред NPR, че президентът Джо Байдън трябва „да изпрати повече оръжия в Украйна веднага. При всички положения да изпрати допълнителни сили на САЩ и НАТО по границата с Русия“. Хербст беше и в центъра на скандал през март миналата година, когато той и още 21 служители на Атлантическия съвет подписаха писмо, в което се противопоставиха на работата на двама свои колеги, които предложиха в отношенията с Русия да се заложи на подход, основан на сдържаност.
Атлантическият съвет също така стартира поредицата „UkraineAlert“, която ежедневно публикува материали, призоваващи за възпиране на Русия. Една скорошна статия от поредицата е озаглавена „Проучване: Западната общественост подкрепя по-силна подкрепа за Украйна срещу Русия”. Въпросното проучване е поръчано от фондация „Виктор Пинчук“ и „Ялтенска европейска стратегия“, чийто основател е Пинчу. В статията обаче не се споменава, че фондацията е голям спонсор на Атлантическия съвет, като годишно дарява 250 000-499 000 долара, нито че самият Пинчук – вторият по богатство човек в Украйна – е член на международния консултативен съвет на Атлантическия съвет.
След Атлантическия съвет, фондация „Херитидж“ е вторият мозъчен тръст, с който украинските агенти се свързват най-често. „Херитидж“ е пословично ястребска институция и последователно настоява за милитаризирани решения на руско-украинската криза. През 2021 г. украинските лобисти са се свързали с нея 180 пъти. Вниманието на лобистите с насочено към високопоставени представители на фондацията като вицепрезидента ѝ Джеймс Карафан.В своите позиции той многократно е омаловажавал дипломатическите усилия на САЩ, свързани с Украйна.
Украинското лоби засилва гласовете на онези, които настояват за по-агресивни реакции на САЩ на настоящата криза, но украинските интереси далеч не са единствените участници в тази задкулисна лобистка битка. Американският военно-промишлен комплекс например е похарчил повече от 117 млн. долара за лобиране през 2021 г. Тъй като американските производители на оръжие реализират милиарди от продажби на оръжие в Украйна, техните ръководства виждат в сътресенията там добра бизнес възможност. И, разбира се, руските интереси също харчат едро за оказване на влияние и лобиране в САЩ – приблизително 182 млн. долара от 2016 г. насам, по данни на OpenSecrets.