Нагнетяваната медийна истерия за хипотетично нахлуване на Русия в Украйна, каквото официална Москва многократно отрече, породи пореден абсурд. Той идва като пряк отзвук от излъчено на 31 януари предаване по британската телевизия „Скай Нюз“. В предаването бе изразено предположението, че въпросното „руско нахлуване“ може да се осъществи от беларуска територия, където на 10 февруари започват съвместни руско-беларуски военни учения. Бе допуснато, че е възможно да се използва най-прекият път от беларуската граница до украинската столица Киев. А той минава през заразената с радиация 30-километрова специална зона около авариралата през 1986 г. Чернобилска АЕЦ.
Тази медийна спекулация отекна в бърза официална реакция от украинска страна. Украинската Държавна агенция за управление на отчуждената зона около Чернобил оповести на страницата си във Фейсбук, че на 4 февруари във въпросната зона започват учения на силите на МВР на Украйна, на Националната гвардия, на Националната полиция и на Държавната служба за извънредни действия. Целта е „да се подсили северната граница на страната“ и да се тренира координацията между участващите в ученията сили. Съобщава се, че ще присъстват висши дейци на украинското МВР, на други държавни структури, както и посланици на съюзни на Украйна държави.
За отчуждената зона, в която се намира и изоставеният град-призрак Припят, построен през 70-те за работещите в Чернобилската АЕЦ, светът си спомня всеки 26 април – датата, на която през 1986 г. става ядрената авария. Припят е близо до границите на Украйна с Беларус и с Русия и на 95 км от Киев. Според учените ще са необходими 900 години, за да се разпаднат опасните радиоактивни елементи, заразили зоната.
Украинските власти не разясняват как именно в такава околна среда ще се провеждат военни учения, при това под наблюдението на висши украински представители и чужди дипломати. Вероятно ще се използва богатият опит на украински туристически фирми, които вече от около 20 години провеждат еднодневни екскурзии в Припят и околните изоставени села за търсачи на силни усещания. Твърди се, че при кратки обиколки получаваните от хората дози радиация са не по-опасни, отколкото при пътуване със самолет. Ако сегашните учения бъдат заснети, кадрите със сигурност ще донесат и търговска печалба, съдейки поне по приходите на англо-американския минисериал „Чернобил“ от 2019 г.