В последния момент, броени часове преди да изтече крайният срок за официалното представяне на проекто-кабинета на партия ИНТ пред президента Румен Радев, предложеният за правосъден министър Момчил Иванов оттегли кандидатурата си. За това съобщиха в кулоарите на Народното събрание кандидат-премиерът Пламен Николов и председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. Мотивите на Иванов били лични и свързани с публикации по негов адрес през последните дни, обясни Николов, но не скри пред журналистите, че и той самият е изненадан от това развитие. Все пак увери, че много бързо ще бъде намерена замяна на Иванов.
Това наистина трябва да стане светкавично, ако ИТН иска да спази конституционния срок и най-късно до 17 ч. днес, петък, 6 август, да представи пред президента Радев изпълнен управленски мандат с имена на министри. Въпросът е как в тези времеви рамки хем ще се намери нов кандидат за правосъдното министерство, хем смяната ще бъде обсъдена с трите парламентарни партии, които ИТН вече запозна със своя проекто-списък на министерския съвет.
Очевидно решението на Момчил Иванов да излезе от тази листа е свързано с разгласени тези дни из медиите негови коментари и чатове във Фейсбук, разчетени като нападки срещу „Демократична България“ (една от партиите, чиято подкрепа в НС за проекто-кабинета се опитва да си осигури ИТН) и като сексуални послания към негова студентка (които не бяха потвърдени от другото замесено лице).
Момчил Иванов е адвокат от Велико Търново, областен координатор на ИТН там. Преподавател е във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Бил е управител на общинското предприятие „Спортни имоти“.
Днес отново бе повдигната и темата с обвиненията в плагиатство, отправени пак тези дни спрямо друг кандидат-министър на ИТН – предложения да оглави МВР Петър Илиев. По този въпрос интервю пред БНР даде доц. Наталия Киселова, преподавателка по конституционно право в СУ „Св. Климент Охридски“, от чийто научен труд се смята, че е плагиатствал Илиев.
„Има най-различни начини, по които да се установи плагиатството. Аз няма да кажа колко процента, колко страници. Трябва да се сравняват книга с книга,“ каза доц. Киселова в радиоефира. Тя допълни: „Във вторник бях поименно спомената и почти заплашена със съд – или да изляза, или да замълча завинаги.
Според доц. Киселова най-лесният начин за защита на една или друга теза е проверка от Етичната комисия. Процедурата надхвърля срока, в който трябва да се състави правителство и то да бъде гласувано, и поради това в преценката нямало да има политически елемент.
Въпросът много бързо, като лавина, набира негативна популярност, подчерта доц. Киселова. Тя разказа, че е поставила въпроса за плагиатството още преди няколко години, но той бил замразен, „вдигнат на трупчета“, през 2015-а. Тъй като сега обаче отново се повдига и „тъй като е обществен, ще трябва да бъде размразен“, коментира доц. Киселова.
Тя е обсъждала безрезултатно казуса с Петър Илиев. Учудена е, че народни представители с имунитет излизат „доста остро срещу един научен работник“, както и от изказването, че предлаганите за министри били „експерти с високи морални качества“.