Гръцкият съд постанови 13 години затвор за лидера на неонацистката партия “Златна зора” Николаос Михалолякос, който бе осъден за ръководене на престъпна организация. Шестима други високопоставени членове на групировката получиха между 10 и 13 години затвор по подобни обвинения, а 11 бивши депутати от “Златна зора” бяха осъдени на между пет и седем години затвор като членове на престъпна организация.
През миналата седмица съдът постанови, че “Златна зора” е престъпна организация, действаща под прикритието на политическа партия. Това сложи край на петгодишния процес срещу над 60 члена на организацията, срещу които имаше обвинения в убийство, нападения на леви активисти и имигранти, незаконно притежание на оръжие, ръководене или участие в престъпна група. Тази сряда 57 от обвинените получиха затворнически присъди за общо над 500 години.
Тричленният съдебен състав, който отхвърли почти всички молби за снизходителност на обвиняемите, ще вземе отделно решение дали изпълнението на присъдите да бъде отложено докато текат обжалванията. По време на процеса адвокатите на обвиняемите пледираха за намаляване на присъдите на клиентите си заради доброто им поведение, почтеният им семеен живот и дори любовта им към животните. Според действащото гръцко законодателство максималния срок затвор за ръководене на престъпна група е 15 години.
Адвокат Танасис Кампагианис, представляващ египетски рибар, който е бил брутално нападнат от поддръжници на “Златна зора”, коментира пред Guardian, че от гледна точка на справедливостта за жертвите е изключително важно присъдите да не бъдат отлагани. Антифашистки активисти също предупреждават, че ако вече осъдените неонацисти бъдат пуснати на свобода до решението на по-високата инстанция, това може да предизвика експлозивна реакция сред обществото.
Към 13-годишната присъда на Николаос Михалолякос се добавят и още шест месеца по обвинение за незаконно притежание на оръжие. Михалолякос, който е върл почитател на Хитлер и отрича Холокостаа, е развил екстремистките си виждания по време на режима на полковниците през 1967-1974 г. Дълго време ръководената от него неонацистка групировка остава маргинална, но той успява да се възползва от гнева и отчаянието по време на тежката икономическа криза в страната и да превърне “Златна зора” във влиятелна политическа сила . Между 2012 и 2019 г. “Златна зора” разполагаше със свои депутати в гръцкия парламент.
Neonazi #GoldenDawn leader Nikos Michaloliakos speaks at a party meeting. Note the flowers around #Hitler‘s portrait pic.twitter.com/sAv3ZdIljx
— Damian Mac Con Uladh (@damomac) June 23, 2014
Дори и като парламентарно представена партия обаче “Златна зора” организира нападения срещу леви активисти, синдикалисти, хора с различна сексуална ориентация, мигранти и бежанци. Съдебното преследване срещу партията обаче започна чак след като нейният член Йоргос Рупакиас призна, че е отговорен за фаталното намушкване на Павлос Фисас – известен антифашист и хип-хоп музикант.
Рупакиас е единствения представител на групировката, който получи доживотна присъда. Бащата на убития певец изрази разочарование от присъдите. “Те са твърде леки, не съм удовлетворен. Надявах се да получат по 20 години”, заяви той пред репортерите.
Тези присъди подпечатват съдбата на партията, която бързо започна сама да се самоизяжда с вътрешни конфликти, след като не успя да влезе в парламента при изборите през 2019 г. Сред напусналите “Златна зора” след изборния провал бе и един от най-високопоставените ѝ членове и представители на вътрешния кръг около Михалолякос – Илиас Касидиарис. Това обаче не го спаси от възмездието, като той също получи присъда от 13 години и половина. Бившият командос, пословично известен с това, че удави шамар на комунистическа депутатка по телевизията, е бил записван как се хвали, че парламентарното представителство е позволило на “Златна зора” да “използва определени привилегии, като разрешително за носене на оръжие”.
#GoldenDawn leader Nikos Michaloliakos and his deputy, Christos Pappas, give Nazi salute in front of German Nazi flag pic.twitter.com/egs1B0t7w6
— Damian Mac Con Uladh (@damomac) June 23, 2014
Въпреки присъдите обаче, дългият процес срещу групировката подчертава изключителната пасивност и снизходителност, която гръцката държава проявява към организираните неонацисти. Много наблюдатели посочват, че за страна, пострадала толкова тежко от нацистката окупация през Втората световна война, на политическата класа е отнело учудващо много време да признае и да вземе мерки относно престъпленията на неонацистите, които са били очевидни за всички. В полицейски доклад, изтекъл в гръцките медии през миналата седмица, се казва, че има поне 16 крайнодесни групировки, които се съревновават да запълнят вакуума, оставен от “Златна зора”.