Рокадата на шефското място във в. „Дума”, за която „Барикада” писа още през юни, вече е факт. Днес лидерката на БСП Корнелия Нинова в компанията на цялото Изпълнително бюро на партията заведе в „Дума” и представи на екипа на вестника прясно назначения Йордан Мичев, който с решение на сутрешното заседание на ИБ става и.д. главен редактор на социалистическия всекидневник с 6-месечен изпитателен срок.
На същото това сутрешно заседание Корнелия Нинова е уведомила досегашната и.д. главна редакторка на „Дума” Таня Джаджева, че вече не може да работи с нея, без да изтъкне конкретна причина. В същото време е уверила Джаджева, че много я цени и затова тя, Джаджева, може да остане да работи в „Дума” на каквато си иска позиция. По-късно стана известно, че освободената така от длъжността си досегашна ръководителка на вестника излиза в отпуск.
На следобедната среща с екипа на вестника, където е бил заведен и представен и Йордан Мичев, Нинова отново не е дала отговор на въпросите поради каква причина се пристъпва към смяната на ръководството. Изразила е само желанието си вестникът да стане „по-опозиционен”. Мнението си за недостатъчната опозиционност на „Дума” шефката на БСП аргументирала със свои доста озадачили журналистите заключения. Например – как можело репортери от вестника да ходят да отразяват пресконференции на ГЕРБ и след това да пишат за тях на първа страница, а пък като ходели на пресконференции на БСП, задавали критични въпроси.
Стъписани „думаджии” после коментираха, че въпросните дописки от първа страница за пресконференции на ГЕРБ всъщност били критични коментари на вестника спрямо политиката на управляващата партия.
Друго удивило ги твърдение на ръководителката на БСП от тази среща също е имало за цел да обясни смяната в ръководството на изданието. Нинова заявила, че поне на третата си година начело на партията тя все пак имала право да си сформира екип, с който да работи. Разбиранията, които имат повечето журналисти в „Дума” и които идват още от времената на превърналия вестника в институция главен редактор Стефан Продев, са, че това е трибуна на свободното слово и на социалистическата идея, а не част от екипа на който и да е пореден лидер.
На свой ред доведеният на срещата от цялото ИБ Йордан Мичев също изразил пред работещите в „Дума” своите виждания как ще преобразява вестника. Част от колегията го познава отпреди години, когато Мичев е работил като млад репортер в „Дума”. По-късно е работил също във вестниците „Монитор” и „Земя”, както и в списание „Тема”. От няколко години живее във Великобритания и работата му там е извън медийната сфера. Изявява се обаче изключително активно във Фейсбук.
Именно активизирането и на „Дума” във Фейсбук е една от идеите му за модернизацията на вестника. Според него за успешното медийно позициониране на БСП трябва координирано да работи цял медиен пул – хартиеното издание на „Дума”, сайтът на вестника, който също трябвало да се модернизира, съответна Фейсбук страница и бъдещата телевизия на БСП, за която обаче така и не било уточнено нито кога ще тръгва, нито кой ще я ръководи.
Вижданията си Мичев поднесъл с императивни изрази от рода на „аз искам”, „решил съм”, „няма да допусна”, „само с мое позволение” и т.н.
Когато журналистите от „Дума” го запитали кога ще поеме поста, той ги изненадал с отговора си, че още не бил решил. Щял да изчака първо завръщането от отпуск на зам.-главния редактор Георги Георгиев и обявил, че дотогава определя „оперативно ръководство” в лицето на трима посочени от него колеги – по един от културния, международния и икономическия отдел. Посочените също се изненадали.
Някои от журналистите се изказали доста критично към решението на Изпълнителното бюро на БСП за рокадата, като било подчертано, че бюрото за трети път нарушава партийния устав, повеляващ главните редактори на „Дума” да се избират от Национален съвет или конгрес. Всъщност ИБ не го нарушава директно, защото използва уловката да назначава не титуляри, а и.д. главни редактори. Такъв бе статутът на двама досегашни ръководители на вестника – Юрий Борисов и Таня Джаджева, а сега със същия статут ще е и Йордан Мичев, при това за него ще има и 6-месечен изпитателен срок. Един и. д. главен редактор винаги може лесно да бъде освободен от поста пак от ИБ, както показват и случаите с Борисов и Джаджева.
В изказванията на някои колеги от „Дума” на срещата бе изразен и скептицизъм относно професионалното ниво на Мичев. По-късно „Барикада” чу от тях следния коментар: „Дойде смъртният час на Продевата „Дума””.