
Чуждестранните туристи са донесли постъпления за 2.8 млрд. евро в икономиката ни. В същото време Унгария с малко по-малък брой нощувки е привлякла 4.8 млрд. евро. Полша, също съизмерима по брой нощувки страна от Източна Европа, е генерирала 9.4 млрд. евро приходи. Това означава, че България се котира не просто като второстепенна туристическа дестинация, но и като по-евтина от сравними с нея страни.
Вътрешният туризъм на свой ред също бележи устойчив ръст в последните години, но остава на много ниски нива, което говори за това, че българите, които изобщо могат да си позволят да пътуват с цел почивка, избират други държави за целта. Онези, които са предпочели дестинация в родината си, са осъществили едва 8 млн. нощувки или малко повече от една нощувка на глава от населението. Събрани с чуждестранните туристическите нощувки са малко над 21 млн. или около 3 на глава от населението при средно над 5 за страните от ЕС. Лидери в тази статистика са Малта (над 20) и Хърватия и Кипър (над 15).

Данните на Евростат показват, че у нас цели цели сектори почти отсъстват – например, къмпинг туризмът. Той допринася над 20% от всички нощувки в ЕС или общо 374 милиона. У нас посещенията на къмпинг са 39 хиляди или 0.01% от всички подобни в ЕС, което представлява спад от 60% спрямо 2006 г. За сравнение в Румъния нощувките в къмпинг са 6.5 пъти повече, а в Унгария – 44 пъти.
България е и на предпоследно място пред Румъния по процент от населението, което изобщо се отдава на пътувания с цел туризъм, което може да се обясни както с относително ниските доходи, така и с намаленото предлагане на разнообразни дестинации за вътрешния пазар. Пример за това освен къмпингите са зимните курорти, които се развиват основно с оглед на привличането на предполагаемо по-заможните чуждестранни туристи, докато редица малките курорти и ски-дестинации дори изчезнаха от картата през последните две десетилетия.

Така туристически пътувания предприемат около 28% от българите, при средно 60% за ЕС. Лидер в тази класация е Финландия (88%), а малко зад нас остава Румъния (26%).