След избирането на Доналд Тръмп за президент, най-големите външни кредитори на САЩ са започнали да преосмислят инвестициите си в дълговете на Вашингтон, пише Bloomberg.
Според последните данни на Министерство на финансите в Япония, през декември инвеститорите в страната са понижили експозициите си към щатски държавни ценни книжа до най-ниските нива от близо четири години. Япония е най-големият външен инвеститор в държавен дълг на САЩ. Тези разпродажби идват в момент, в който по принцип покупките на чуждестранни ценни книжа са атрактивни за японските инвеститори заради по-високата доходност. Подобна тенденция не се наблюдава само в Япония – по целия свят чуждестранните инвеститори се изтеглят от щатския външен дълг.
На финансовите пазари от Токио през Пекин до Лондон в момента има консенсус: все по-малко инвеститори искат да се включат в пазара на ДЦК на САЩ, който възлиза на 13.9 трлн. долара. Причината може да е както в очакванията за по-голям бюджетен дефицит и инфлация под управлението на Тръмп, така и в перспективата Федералния резерв да продължи да повишава лихвите. При всички положения обаче считаният за най-сигурен дългов пазар в света вече не изглежда толкова стабилен, особено на фона на повишаването на доходността по ДЦК след ноември. Агресивната реторика на Тръм също кара много инвеститори да предпочитат вътрешните облигационни пазари.
„Може би тази година е по-трудно от обикновено за японците да инвестират в ДЦК на САЩ и в долари заради политическата несигурност. Има вероятност доходността по щатския дълг да се повиши рязко в близко бъдеще, което още повече ще обезкуражи инвеститорите”, коментира Кента Иноуе, инвестиционен стратег в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
Разбира се никой не очаква чуждестранните инвеститори да изоставят изцяло ДЦК на САЩ. В момента те държат облигации на стойност 5.94 трлн. долара, което представлява около 43% от пазара на щатски държавен дълг. Това все пак е по-нисък дял спрямо 56% през 2008 г. Значителен спад в бъдеще би могъл да навреди на големи инвеститори в щатски дълг като Япония и Китай колкото и на самите САЩ.
Повишеното търсене на ДЦК на вътрешните пазари в САШ в последно време успява да компенсира разпродажбите в чужбина. След като в средата на декември доходността по ДЦК с 10 годишен падеж достигна 2.64%, през тази година остава сравнително стабилна на нива от около 2.4%. (Доходността по ценните книжа расте, когато търсенето им намалява. Инвестиции в ДЦК с по-висока доходност носят възможност по-големи печалби, но и по-големи рискове).
Въпреки това, последователният спад на външното търсене може да има трайни последици за способността на САЩ да се финансират евтино, особено в светлината на амбициозните планове на Тръмп за увеличаване на инвестициите в инфраструктура и понижаване на данъците. Новият президент на САЩ също така обвинява някои от най-големите външни кредитори на страната като Япония, Китай и Германия, че девалвират валутите си и така получават нечестно предимство в търговията.
През декември японските инвеститори са намалили експозициите си към щатски ДЦК с 2.39 трлн. йени (21.3 млрд. долара). През ноември също е имало понижение, макар и по-малко. Това е много малка част от общите японски инвестиции в щатски дълг на стойност 1.1 трлн. долара, но последният случай на спад за два поредни месеца е бил в началото на 2014 г. Китай намалява инвестициите си в щатски дълг от миналия май насам. Макар Пекин също да притежава щатски ДЦК на стойност над 1 трлн. долара, сегашното ниво е най-ниското от седем години.
Финансови инвеститори, които предпочитат да избягват риска, намаляват експозициите и към дълга на САЩ, макар че те все още имат някои явни предимства. Шинджи Кунибе, оглавяващ инвестициите в облигации в Daiwa SB Investments коментира пред Bloomberg, че по принцип предпочита да хеджира рисковете от промяна в курса на долара чрез инвестиции в ДЦК. Дори след приспадане на цената за застраховка от валутни рискове, възвръщаемостта от инвестициите в 10-годишни щатски ДЦК възлиза на около 0.9%, което е почти десетократно повече от японските дългови книжа.
През последните месеци обаче тази практика носи загуби. Според данни на Bank of America през четвъртото тримесечие на 2016 г. японските инвеститори, които са хеджирали доларовите си експозиции чрез покупки на щатски ДЦК, са понесли загуба от 4.7%. Кунибе заявява, че очаква допълнително отслабване на пазара на щатски дълг заради плановете на Тръмп за експанзионистична фискална политика и протекционистки политики в търговията.
В комбинация с непредвидимите пазарни реакции на изявите на Тръмп в Twitter, бъдещо затягане на паричната политика на Фед чрез повишаване на лихвите също може да намали търсенето на щатски ДЦК в чужбина. Особено в съчетание с политиките на централните банки в еврозоната и Япония, които облагодетелстват местните облигационни пазари.