В първия си разговор като президент с руския лидер Владимир Путин, Доналд Тръмп се е обявил против договора, който ограничава броя на разгърнатите ядрени бойни глави на САЩ и Русия, съобщава Ройтерс, позовавайки се на официални лица от Белия дом.
По време на разговора Путин е повдигнал въпроса за удължаване на подписания през 2010 г. договор, известен като „Нов СТАРТ“. Според източниците на Ройтерс, пожелали анонимност, Тръмп е направил пауза, за да попита съветниците си за какво е договора. След консултацията той е заявил на Путин, че „Нов СТАРТ“ е една от лошите сделки, договорени от администрацията на Обама, тъй като облагодетелства Русия.
Белият дом е отказал да коментира официално детайли около разговора. Говорителят на президентството Шон Спенсър заявява, че Тръмп е наясно както представлява договора „Нов СТАРТ“, но потвърждава, че президента се е обърнал към съветниците си за мнение по време на разговора. „Бих казал, че това бе много продуктивен разговор. Не е като да не е знаел за какво става дума. Просто е искал мнение по някакъв въпрос“, заявява Спенсър.
Договорът дава на двете държави срок до февруари 2018 г. да свият броя на разгърнатите стратегически бойни глави до не повече от 1550, което е най-ниското ниво от десетилетия. „Нов СТАРТ“ също така ограничава броя на ракетите с наземно и подводно базиране, както и на бомбардировачите с капацитет да носят ядрени оръжия.
По време на кандидат-президентските дебати през 2016 г., Тръмп заяви, че Русия е надхитрила Съединените щати с този договор, който той нарече „Старт-ъп“. Тогава той изказа погрешното твърдение, че договорът позволява на Русия да продължава да произвежда ядрени бойни глави, а на САЩ – не.
Двама демократи от сенатската комисия по външнополитическите отношения – сенаторите Джийн Шахийн и Едуард Марки, разкритикуваха Тръмп за подкопаването на договора, който според тях е ключов за контрола над ядреното въоръжение. „Невъзможно е да бъде преувеличена небрежността на президента на Съединените щати, след като не е запознат с основни факти за ядрената политика и контрола над въоръженията. „Нов СТАРТ“ несъмнено направи страната ни по-сигурна – това становище е споделяно от експерти по националната сигурност и от двете партии“, се заявява в изявление на сентор Шахийн.
„За съжаление господин Тръмп изглежда няма понятие за стойността на този ключов за понижаване на ядрения риск договор и за уникалните опасности, свързани с ядрените оръжия“, отбелязва Дарил Кимбал, директор на Асоциацията за контрол над оръжията.
По време на изслушванията си пред Сената новият държавен секретар Рекс Тилерсон заяви, че подкрепя ядреното споразумение. По думите му е важно САЩ „да останат ангажирани с Русия, да я държат отговорна за ангажиментите, включени в „Нов СТАРТ“, и също така да гарантират собствената си отчетност в това отношение“.
Тримата източници на Ройтерс са били информирани за разговора от членове на президентската администрация. Единият от тях е получил достъп до части от стенограмите на разговора, които са засекретени. От Кремъл не са коментирали информацията на агенцията.
Продължилият около час разговор с Владимир Путин увеличи опасенията, че Тръмп не е адекватно подготвен за дискусии с чуждестранни лидери. Обикновено преди подобни телефонни разговори президентът получава задълбочен писмен инструктаж, подготвен от Националния съвет за сигурност след консултации със съответните институции, включително Държавния департамент, Пентагона и разузнавателните служби. Преди самия разговор обикновено президентите получават и устна консултация от експерти по най-важните въпроси, които ще бъдат обсъждани. Според двама от източниците на Ройтерс, преди разговора Тръмп не е бил консултиран от експерти по Русия от Националния съвет за сигурност и рaзузнавателните агенции.
По време на телефонния разговор Владимир Путин е повдигнал въпроса за подновяване на преговорите по редица спорове между двете държави и е предложил удължаване на „Нов СТАРТ“. Действието на договора може да бъде удължено с още пет години при взаимно съгласие. Ако не се съгласят на удължаване или не договорят нови съкращения на оръжията, двете най-големи ядрени сили ще се окажат свободни от ангажиментите на договора, което потенциално може да подготви почвата за нова надпревара във въоръжаването.
„Нов СТАРТ“ бе ратифицирaн от Сената на САЩ през декември 2010 г. със 71 срещу 26 гласа. Всички тогавашни сенатори от Демократическата партия и 13 от републиканската подкрепиха договора. Част от републиканците обаче обявиха споразумението за наивно.
Това не е първият случай, в който Тръмп се изказва против важни двустранни споразумения по време на телефонни разговори с чуждестранни лидери, включително на страни съюзници на САЩ. При разговора си с министър-председателя на Австралия Малкълм Търнбул Тръмп постави под съмнение подписаното от Обама споразумение за приемане на 1250 бежанци, които в момента се намират в центрове за задържане на острови в Тихия океан.