След точно една седмица Европейският парламент ще бъде изправен пред ключово решение – да одобри или да отхвърли Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Европейския съюз и Канада (CETA). Споразумението предизвика вълна от протести в цяла Европа, включително и в България. На косъм беше и влизането му в Европейския парламент, след като в последния момент белгийската провинция Валония направи опит да блокира договорката между ЕС и Канада, посочвайки някои от основните проблеми на СЕТА, изречени на глас и от милиони европейски граждани. След откровен натиск и множество маневри, съпротивата на белгийската провинция все пак бе сломена, а под СЕТА своите подписи сложиха на специална церемония председателят на Европейския съвет Доналд Туск и канадският премиер Джъстин Трюдо.
Споразумението беше отхвърлено от социалната комисия към Европейския парламент, но получи „зелена светлина“ от водещата комисия по международна търговия, както и от еко комисията. Така или иначе ключовото и финално решение трябва да бъде взето от пълния състав на Европейския парламент, а гласуването е насрочено за 15 февруари. В него би трябвало да участват и 17-те български представители на европарламента.
В България темата не е сред най-популярните, въпреки че в известна степен бе част и от президентската кампания. Тогавашният кандидат подкрепен от БСП и впоследствие избран за държавен глава Румен Радев обеща, че ако се стигне до такъв етап, той ще сезира Конституционния съд на България по повод на споразумението и евентуалното му противоречие с родното законодателство. Покрай опита за противопоставяне на споразумението от страна на Валония, в медийното пространство у нас въпросът бе сведен почти изцяло до обвързването на СЕТА с канадските визи за български граждани.
Единствената голяма партия в България, която от известно време гласно се противопоставя на СЕТА, е БСП. Факт е, че Корнелия Нинова и колегите и направиха опит да поставят темата в дневния ред на 42-рото Народното събрание, но останалите политически сили не пожелаха това да се случи. Но дали това означава, че евродепутатите излъчени от БСП ще гласуват против СЕТА? Не липсват примери за противоречия между позициите, защитавани от партията в България и гласуването на „червените“ евродепутати в Брюксел и Страсбург по сходни въпроси. Последният подобен случай преди няколко месеца предизвика голям шум у нас, включително и атака от страна на ГЕРБ. Тогавашните управляващи обвиниха БСП, че столетницата действа лицемерно, тъй като в България заеми остри антиемигрантски позиции и атакува управлението по тази линия, а в Брюксел евродепутатите излъчени от листата на БСП са подкрепили про-емигрантска резолюция.
Оставяме на страна въпроса дали във въпросната резолюция има нещо наистина толкова притеснително и дали е нормално партия, самоопределяща се като лява, да заема подобни позиции, но противоречието бе факт. Стигна се дори до там, Корнелия Нинова публично се разграничи от гласуването на „червените“ евродепутати и обяви, че те ще бъдат извикани в София, за дадат обяснение за своето гласуване. Така и не стана ясно дали това се е случило и какво са си говорили двете страни. Възможно ли е обаче повторение на този сценарий и по въпроса със СЕТА?
„Смятам, че не е възможно тази ситуация да се повтори“, отговори на въпрос на „Барикада“ Корнелия Нинова на днешния брифинг на БСП в централата на партията. „И досега нашите евродепутати застъпваха позиция против СЕТА. На БСП позицията остава абсолютно непроменена и същата – това споразумение вреди на българската икономика и отнема от суверенитета ни като държава“, добави тя.
Нинова настоя, че БСП е против СЕТА и повтори част от аргументите за това – българският парламент ще бъде задължен да допитва, преди да изготви дадено законодателство, ако не иска да рискува съдебни дела срещу държавата ни в специализирани съдилища, създадени по силата на СЕТА. „В нашата позиция не се съмнявайте – тя остава непроменена. Нашите евродепутати досега са били на същата позиция и вярвам, че ще бъдат на същата позиция и другата седмица“, обеща Нинова.
На този етап обаче нито един от четиримата представители на БСП в Европейския парламент не си е позволил да обещае публично, че ще гласува против СЕТА. Платформата CETAcheck дава възможност това да се случи, като 138 от 751-те европейски депутати вече са дали това обещание. Сред тях няма нито един български евродепутат, независимо от коя група е той. Единственият българин, обещал глас „против“ е Костадинка Кунева, която е евродепутат от гръцката СИРИЗА и е член на групата на Европейската обединена левица.
Дали Сергей Станишев, Момчил Неков, Георги Пирински и Петър Курумбашев ще спазят партийната позиция и ще гласуват против СЕТА? Дали ще си позволят да гласуват „за“, или пък удобно ще отсъстват от пленарната зала по време на ключовото гласуване? Дали не за първи път БСП ще покаже, че е силна на думи, но не и на действия? Предстои да разберем след седмица.