Недостъпната за пряко изследване и затова най-малко проучена, но много важна част на нашата планета е земното ядро, от което идва защитното магнитно поле около Земята, предпазващо я от смъртоносната космическа радиация. Учените все пак са успели да установят, че ядрото се състои на 85% от желязо и на 10% от никел. Загадка обаче е съставът на оставащите 5%.
Един от възможните отговори предлага разгласена от Би Би Си хипотеза на японски учени от университета „Тохоку”, представена наскоро на заседание на Американското геофизическо дружество. Според доклада, изнесен от професор Ейджи Охтани, твърде вероятно е мистериозните 5% от земното ядро да се състоят от силиций – втория по разпространеност на Земята след кислорода химичен елемент.
Японският екип стигнал до този извод, анализирайки сейзмичните вълни, преминаващи през земното ядро, които съответно изнасят оттам и информация около състава му. Учените пресъздали в лабораторни условия високите температури и налягането от центъра на Земята и стигнали до извода, че третият елемент, който най-добре отговаря на начина, по който реагират сейзмичните вълни, е силицият. Той представлява 27,7% от земната кора.
Интервюиран от Би Би Си, професор Охтани отбелязва, че не е изключено и други елементи да са включени в загадъчните 5% – било самостоятелно, било в комбинация. Той допуска, че и кислородът може да участва в този състав. Ученият подчертава, че изследванията трябва да продължат, за да се стигне до по-голяма категоричност в заключенията.
Проучването на състава и начина на функциониране на земното ядро е от голяма важност за опазването на магнитната защита на Земята и съответно на самия живот на нашата планета. Така например, разполагалият с подобна защита от ядрото си Марс я е загубил още в първите милиони години от съществуването си и днес високата космическа радиация на повърхността му предопределя и липсата на живот на Червената планета.