Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг работи усилено за създаването на връзки с политическите и икономически лидери на Китай, включително с президента Си Цзинпин. Зукърбърк многократно посещава азиатската страна и дори прави опити да научи мандарин. В самата компания Facebook усилията за получаване на достъп до китайския пазар стигат още по-дълбоко, пише New York Times.
Според информация на изданието социалната мрежа тихомълком разработва софтуер, който да предотвратява появата на постове в новинарския поток на потребители в определени географски зони. Това е било потвърдено от трима настоящи и бивши служители на компанията, пожелали анонимност. Според тях Марк Зукърбърг подкрепя и защитава тези усилия, които трябва да спомогнат Китай да спре да блокира социалната мрежа за потребителите в страната.
Facebook вече е прилагал ограничения на съдържанието в други държави като Пакистан, Русия и Турция. За щатските интернет компании като цяло е обичайна практика да се съобразяват с искания на правителствата за блокиране на определено съдържание, което вече е било публикувано. Само за третото тримесечие на 2015 г. например Facebook е блокирал 55 хил. отделни поста в 20 държави. Новият софтуер обаче извежда цензурата на по-високо ниво, като предотвратява появата на конкретно съдържание в определени райони.
Социалната мрежа не възнамерява да блокира публикуването на съдържание от страна на потребителите. Вместо това компанията ще предлага софтуер, който ще позволява на трета страна – в този случай вероятно китайска партньорска компания – да следи популярни теми и истории, които потребителите разпространяват активно в социалната мрежа. Китайският партньор на Facebook ще има пълен контрол над това дали тези постове ще се появяват в новинарския поток на потребителите в страната.
Източниците на NYT подчертават, че тази система е само една от много идеи, които се обсъждат в компанията по отношение на стремежа за навлизане на китайския пазар, и че подобно на други експерименти, може в крайна сметка да не влезе в действие. Засега няма индикации, че софтуерът е бил използван и че компанията го е предлагала на китайските власти.
Проектът обаче илюстрира на какви компромиси е готово ръководството на Facebook с една от ключовите точки, заложени в „мисията” на компанията – „да прави света по-отворен и свързан”. Facebook обаче е подложена на натиск да продължи да расте – на Зукърбърг често се задава въпроса откъде биха могли да дойдат следващите милиард потребители. Очевидният отговор е Китай, където обаче социалната мрежа е блокирана от 2009 г. заради стриктните правила на правителството за цензуриране на потребителското съдържание.
Според информацията на NYT обаче този софтуер е спорна тема в самата компания. Няколко служители, работели по проекта, са напуснали Facebook в знак на несъгласие. Темата за ограничаване на съдържание стана особено чувствителна след неочакваните резултати на президентските избори в САЩ, които повдигнаха въпроси относно разпространението на фалшиви новини през социалните мрежи.
Не само Facebook се намира в подобно сложно положение спрямо Китай. Години наред други щатски интернет гиганти като Google и Twitter срещат пречки заради отказа им да изпълнят изискванията на Пекин за цензура. През 2010 г. Google обяви, че прехвърля заявките от потребители в континентален Китай към сървърите в Хонконг заради цензурата и хакерските атаки. Други компании като професионалната социална мрежа LinkedIn се съгласяват да цензурират част от съдържанието на платформите си в Китай.
Текущият климат за интернет компаниите в Китай вероятно няма да е в полза на Facbook. През август компанията за споделен пътуване Uber се отказа от битката за навлизане на китайския пазар и продаде местния си бизнес на конкурента Didi Chuxing. Като цяло управлението на Си Цзинпин е белязано от затягане на контрола над социални мрежи, сайтове за видеосподеляне и други интернет платформи.
Все пак част от официалните лица, отговарящи за технологичните политики на Китай, приемат положително идеята да се позволи на Facebook да оперира в страната. Това би легитимирало китайските практики за стриктно управление на интернет, и ако се направи под поставените от Пекин условия, ще улесни проследяването на изразители на политически възгледи, които се считат за проблематични.
Според анализаторите най-добрата възможност за Facebook е да последва модела на други интернет компании, които създават съвместни дружества с местни инвеститори. Партньорството с китайска фирма, която евентуално може да държи мажоритарен дял от местните операции на Facebook, ще свали от плещите на социалната мрежа бремето на цензурата и следенето на потребителите. Facebook също така ще може да разчита на правителствените връзки на китайския си партньор и на опита му в трудното общуване Пекин.
Според източниците на NYT, ръководството на Fecebook е водело периодични разговори с представители на китайските власти през последните де години, но двете страни не са могли да постигнат компромис. Не е ясно преди колко време се е появила идеята за специализирания софтуер за цензура, но работата по проекта се е ускорила през последната година. Работата по този проект се ръководи от Вауган Смит – вицепрезидент на компанията, отговарящ за мобилното, корпоративно и бизнес развитие. Подобно на Зукърбърг, той също се учи да говори мандарин.
Официалното въвеждане на инструмент за цензура в Китай можа да доведе до искания за подобни възможности и от други държави. Проблемът с разпространението на „фалшиви новини” вече даде на някои правителства извинение да блокират сайтове на политически опоненти или направо да спират достъпа до социалните мрежи. Според източниците на NYT Марк Зукърбърг е отговорил на вътрешните критики относно разработката с аргумента, че е „по-добре Facebook да прави възможен разговора, дори ако този разговор все още не е пълноценен”.