Братът на сенатор Бърни Сандърс – Лари Сандърс, се кандидатира за овакантеното място на Дейвид Камерън в британският парламент, съобщава New York Times. Осемдесет и две годишният брат на сенатора от Върмонт бе кандидатиран от британската Зелена партия за извънредните избори в град Уитни, графство Оксфордшир, които ще бъдат проведени на 20 октомври.
Подобно на по-малкия си брат, Лари Сандърс е роден и израснал в Ню Йорк. През 1969 г. завършва право в Харвард и се премества в Оксфорд, Великобритания. Там той развива кариера като социален работник и правен консултант, става активист в области като психичното здраве и образованието, и се присъединява към Зелената партия. В момента той е говорител на партията по въпросите на здравеопазването. Сандърс вече е служил на публични длъжности – през 2005 г. е избран за член на Общинския съвет в Оксфордшир, където е преизбран и през 2009 г.
Шансовете на Сандърс да спечели депутатското място в традиционно консервативния избирателен район Уитни обаче са ниски. Залозите при букмейкърите показват, че бившият премиер Камерън почти със сигурност ще бъде наследен от друг представител на консервативната партия, отбелязва Financial times. Кандидатурата му все пак представлява интересно развитие за изборите, които изглеждат предрешени. Сандърс заявява, че се е кандидатирал заради „удивителната степен на неравенство“ във Великобритания. Той активно критикува цените на жилищата, фрагментирането на Националната здравна служба и съкращенията на разходите за публични услуги. „Само Зелената партия предлага подходящи политики, които да коригират тези несправедливости“, заявява той.
Лари Сандърс споделя прогресивните политически виждания на по-младия си брат. Сенатор Бърни Сандърс изненадващо се превърна в основен претендент за кандидатура за президент на Демократическата партия в САЩ, но в крайна сметка изгуби предварителните избори от кандидата на статуквото Хилъри Клинтън. По време на националната конференция на Демократическата партия през месец юли Лари Сандърс подкрепи брат си като представител на демократите, живеещи в чужбина.
Идеите на Бърни Сандърс за политически, социални и икономически реформи, които той нарича „демократичен социализъм“, привлякоха многобройни последователи. Подобно на Джереми Корбин във Великобритания, Сандърс се превърна във вдъхновение за по-активна политическа дейност на много млади хора с леви виждания.
„Основните проблеми тук са същите, за които Бернард говори – фактът, че неравенството нараства през последните 30-40 години, което води до това, че огромна част от благосъстоянието се съсредоточава в ръцете на най-богатите“, заявява Лари Сандърс в интервю за Buzzfeed UK. Той изтъква, че ще работи против опитите за приватизация на части от британската здравна система.
„Трябва да покажем, че не искаме Великобритания да е страната с най-голямо неравенство в Европа. Не искаме здравеопазването да продължи да се влошава, след като вече имаме твърде малко доктори, сестри и болнични легла. Това е богата, способна и достойна страна. Можем да се справим по-добре“, заявява Сандърс.
Дейвид Камерън, който оглавява британското правителство в продължение на шест години, напусна поста на министър-председател на 24 юни, след като на инициираният от него референдум мнозинството британци гласуваха за излизане на страната от Европейския съюз. Първоначално той заяви, че ще остане в парламента, но на 12 септември подаде оставка и като депутат, заявявайки, че не иска да разсейва наследника си на премиерския пост Тереза Мей. Консервативната партия държи 329 от общо 650 места в долната камара на британския парламент. Лейбъристите имат 230 депутата, а зелената партия – само един.